آرون تی بک

آرون تی بک یک روان شناس بزرگ و بنیان گذار شناخت درمانی است. بک در روز هجدهم جولای ۱۹۲۱ به دنیا آمد. او کوچک ترین از پنج فرزند بود. تی بک در سال ۱۹۴۲ از دانشگاه براون و در رشته ی انگلیسی و علوم سیاسی فارغ التحصیل شد. سپس او مدرک پزشکی خود را از دانشگاه ییل و در سال ۱۹۴۶ دریافت کرد.

در سال ۱۹۵۰ آرون با فیلیس بک ازدواج کرد و زوج جوان زندگی خود را آغاز کردند تا چهار فرزند با هم داشته باشند. دختر آرون تی بک، یعنی جودیث اس. بک یک درمانگر شناختی-رفتاری است که در حوزه ی خود بسیار تاثیرگذار است.

آرون تی بک را بیشتر برای دستاوردهای رو به رو می شناسند:

۱.رفتاردرمانی شناختی یا CBT

۲. مقیاس ناامیدی بک

۳. موسسه بک برای درمان شناختی رفتاری.

دکتر بک در مطالعات گسترده ی خود پی برد که بیماران افسرده ی وی افکار منفی ای درباره ی خودشان، جهان و دیگران داشتند. آن ها بینهایت درباره ی این باورهای منفی فکر می کردند و در نهایت به این نتیجه می رسیدند که این باورهای مسموم واقعا صحت دارد!

آرون تی بک

آرون تی بک

به زودی آقای دکتر تصمیم گرفتند تا به این بیماران کمک کنند تا باورها و فکرهای مسموم و خودکارشان را بشناسند و آن ها را با باورهای منطقی تر و صحیح تر جایگزین نمایند. به این ترتیب الگوهای فکری معیوب کم تر و کم تر می شدند و هم زمان با آن حال بیماران بهبودی می یافت و علائم افسردگی در آن ها کم تر می شد.

به همین طریق دکتر آرون تی بک توانست هر اختلالی را که به وی ارجاع داده می شد، درمان نماید و با موفقیت بتواند رفتاردرمانی شناختی را بنیان گذاری کند. بک را در سرتا سر دنیا به شکل گسترده ای پدر شناخت درمانی می نامند.

American Psychologist دکتر آرون تی بک را یکی از “پنج روان شناس برتر و تاثیرگذارتر همه ی دوران” نامیده است. همچنین او را یکی از تاثیرگذارترین مردم در زمینه ی سلامت روان نامیده اند.

دکتر بک تالیفات فراوانی داشته اند. ایشان در تدوین دوره های آموزشی روانپزشکی در آمریکا بسیار موثر بوده اند. او با این که در سنین بالا به سر می برد اما هنوز هم مدیریت مرکز تحقیقاتی خود را بر عهده دارد. او روی کارهای روان شناسان فراوان دیگری تاثیر گذاشته است که از آن میان می توان به مارتین سلیگمن و دختر خودش جودیث اشاره کرد.