آلفرد آدلر

آلفرد آدلر (۱۹۳۷-۱۸۷۰) پزشک و روان پزشک اتریشی بود که برای بنیانگذاری مکتب روانشناسی فردی شهرت دارد. او همچنین برای تعریف ایده ی احساس حقارت و عقده ی حقارت شناخته می شود. به عقیده ی آدلر این موارد نقش مهمی در شکل گیری شخصیت ایفا می کنند. آلفرد آدلر در ابتدا همکار زیگموند فروید بود  و در تکامل نظریه ی روانکاوی کمک می کرد. آن ها یک گروه چهار نفره از روانشناسان را راه اندازی کرده بودند. اما کم کم اختلافاتی بین آن ها به وجود آمد که باعث شد مسیرشان را از هم جا کنند. زیگموند فروید گفته بود آدلر حوصله اش را سر می برد! بعد ها اختلاف بالا گرفت، آدلر فروید را کلاهبردار نامید و روان کاوی او را کثیف دانست. فروید هم در مقابل آدلر را نابهنجار و دیوانه ی شهرت نامید.

آلفرد آدلر

آلفرد آدلر

تئوری آدلر به فرد به عنوان کل نگاه می کند به همین دلیل به تئوری خود نام روانشناسی فردی را داده بود. آلفرد آدلر تاثیر شگرفی روی روان درمانی داشته است. او همچنین تاثیر فراوانی روی روانشناسان بزرگ دیگر مانند آبراهام مازلو و آلبرت الیس داشته است. آدلر در وین اتریش به دنیا آمد. او در دوران کودکی از نرمی استخوان رنج می برد. برای همین بعد از دو سالگی شروع به راه رفتن کرد. در چهار سالگی به ذات الریه مبتلا گشت.

آلفرد آدلر و تحصیل پزشکی

به خاطر مشکلات دوران کودکی آلفرد جوان تصمیم گرفت پزشک شود. در سال ۱۸۹۵ از دانشگاه وین و در رشته ی پزشکی فارغ التحصیل گشت، کار خود را به عنوان چشم پزشک آغاز کرد و بعدها پزشکی عمومی را پیشه کرد. خیلی زود آدلر احساس کرد به تخصص روانپزشکی علاقه مند است. در سال ۱۹۰۲ زیگموند فروید تا به یک گروه بحث روانشناختی بپیوندد. این گروه هر چهارشنبه در منزل فروید جلسه تشکیل می داد و رفته رفته پیش رفت کرد تا انجمن روانکاوانه وین را شکل دهد. آلفرد آدلر که برای مدتی به عنوان رئیس این گروه به همکاری مشغول بود، به دلیل مخالفت با برخی از ایده ها و نظریات فروید از سمت خود کناره گیری کرد.

با اینکه آدلر شخصا تاثیر فراوانی در شکل گیری و تکامل روانکاوی داشت، خیلی زود راه خود را جدا کرد تا مکتب روانشناسی خاص خود را بنیان گذاری کند. او خیلی زود اشاره کرد که گرچه همکار فروید بوده است، اما هرگز پیرو و طرفدار این روانکاو اتریشی نبوده. در سال ۱۹۱۲ آدلر موفق شد انجمن روانشناسی فردی را تاسیس کند. سرانجام آلفرد آدلر در سال ۱۹۳۷ و زمانی که برای یک سخنرانی در سفر بود، درگذشت.