استرس ناشی از تولد نوزاد

فرزندان بزرگ تر یک خانواده می توانند به شدت در معرض استرس ناشی از تولد نوزاد باشند. اصلا مهم نیست فرزند اول شما چند سال دارد. همیشه وقتی خواهر یا برادر کوچک تر به دنیا بیاید، تنظیماتی هست که فرزند اول باید انجام دهد و به مرور به بودن فرزند دیگر عادت کند. طبیعتا به عنوان والدین راه حل هایی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا این دوران را برای فرزندتان ساده تر باشد.

داستانکی عجیب درباره استرس ناشی از تولد نوزاد

یکی از فعالان تحقیقاتی در این زمینه عنوان کرد: زمانی که برای فرزند دوم باردار بودم دوست من شنیده بود که فرزند اول سه ساله ام به دوستش گفت: زمانی که مادر در آشپزخانه باشد می تونیم روش تف کنیم! این محقق بسیار نگران شده بود و تصمیم گرفت کاری کند که از این اتفاقات در خانه اش نیفتد. این نوع از حسادت در بچه های کوچک کاملا نرمال و طبیعی است. اما با این که این خانم فکر می کند هیچ وقت هیچ تف کردنی در کار نبود (البته تا جایی که می داند) اما همیشه سایه ای سیاه از رقابت و حسادت بین دو خواهر و برادر حکمفرما بود.

یک داستانک کوچک درباره ی هانای سه ساله است که روزی با یک لبخند بزرگ روی صورتش پیشنهاد داد که برای برادر نوزادش یک خانه ی سگ بسیار زیبا در حیاط پشتی ساخته شود که بتواند در آن زندگی کند!!

همان طور که می بینید، بچه ها واقعا موجی از نخواستن را نسبت به فرزند جدید دارند. برخی از آن ها ممکن است به روشنی این حسادت و رقابت را نشان دهند اما بقیه ممکن است با سکوتی وحشتناک این قضیه را درون خود بریزند و هیچ وقت بروز ندهند. در هر حال این والدین آگاه هستند که باید هم مراقب باشند و هم در حد توان در حمایت عاطفی فرزند اول بکوشند تا این آتش حسادت خاموش شود.

استرس ناشی از تولد نوزاد

استرس ناشی از تولد نوزاد

نقش والدین

در واقع باید بپذیریدم که این رفتار والدین است که تعیین می کند آیا فرزند اول فرزند دوم را به عنوان دوست خود در نظر می گیرد یا برای همیشه او را مانند دشمنی می بیند که باید بر او غلبه شود! در مورد بچه های بسیار کوچک مثلا ۱۵ ماهه هایی که قرار است خواهر یا برادر جدید داشته باشند، باید بدانیم که در این سن فرزند اول هیچ ایده ای ندارد که قرار است عضو جدیدی به خانواده بیاید و ناگهان با قضیه رو به رو می شود.

اما این را بدانید که قبل از دو سالگی برادر یا خواهر بزرگتر شدن سختی های خودش را دارد. زیر دو سال سخت ترین سنی است که فرزند اول می تواند با واقعیت فرزند جدید مواجه شود. هر فرزند اولی در این سن یک قاشق غذاخوری کامل از مادر را نیاز دارد و باید حواستان را جمع کنید که این میزان را به یک قاشق چای خوری تقلیل ندهید!