اضطراب مدرسه

برخی از کودکان ممکن است مدرسه رفتن را دوست نداشته باشند و در آن ها اضطراب مدرسه شکل بگیرد. در این شرایط احتمالا عملکرد نامناسبی در کلاس خواهند داشت و معلمان و والدین اگاه باید در شناسایی و حل این مشکل در حد توان کوشا باشند. برای بچه هایی که اضطراب جدایی در آن ها شکل گرفته و دوست ندارند برای لحظه ای از مادر یا پرستار خود دور شوند، قطعا مدرسه رفتن می تواند نمودی بارز از تنهایی و سمبلی از کارهای سخت باشد. حضور هر روزه ی آن ها در مدرسه می تواند به شدت چالش برانگیز باشد. روی همین اساس است که می گوییم والدین باید بند ناف روانی بچه ها را قطع کنند تا در ادامه و آینده با چنین مشکلات دست و پاگیری مواجه نشوند.

 

اضطراب مدرسه

اضطراب مدرسه

آگاهی کلید حل مشکل اضطراب مدرسه

باید بدانیم نا آگاه نشان دادن خودمان به این معنی نیست که مسئله به طور کامل حل شده است. نمی توانیم خودمان را به عنوان والدین کنار بکشیم و بچه را با دشواری های زندگی تنها بگذاریم و انتظار داشته باشیم که نتایج خوبی داشته باشیم. باید بگوییم بر اساس یک مطالعه ی جدید ۲ تا ۵ درصد از کودکان می توانند در معرض اضطراب مدرسه قرار بگیرند و این جا است که ما نیازمند والدین آگاه و هوشیاری هستیم که هر چه زودتر نسبت به درمان این مشکل اقدام نمایند.

گاهی اوقات استفاده از بازی  تفریح می تواند اثر درمانی روی بچه ها داشته باشد و این که کدام روند درمانی در کودک خاص استفاده شود، منحصرا به درمانگر بستگی دارد. اضطراب مدرسه در کودکان می تواند به دلایل بسیار گسترده ای ایجاد شده باشد، مهم این است که اکنون با نگاهی آینده محور بتوانیم او را از این شرایط نجات دهیم.

علائم و نشانه ها

اضطراب مدرسه در سنین مختلف و در سال های مختلف می تواند علائم و نشانه های خاص خودش را داشته باشد. همچنین تفاوت های فردی بچه ها با هم در این مسئله تاثیر گذار است. یک کودک می تواند اضطرابی غیرقابل تحمل را تجربه کند، در حالی که کودک دیگر می تواند درجات خفیفی از استرس را حس و احساس نماید. ممکن است والدین شاهد این باشند که فرزندشان هر روز می گوید که من به مدرسه نمی روم و این موضوع هر بار تکرار می شود اما باید توجه داشته باشیم، این فقط نوک کوه یخ است و این صحبت ها و مقاومت های بچه ها در برابر مدرسه رفتن می تواند نمادی از مشکلی بسیار جدی تر و عمیق تر باشد یعنی اضطراب مدرسه.