تنبلی در کودکان

 تنبلی در کودکان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. یکی از دلایلی که می تواند به افت تحصیلی و بد درس خواندن در کودکان منجر شود، ضعف کودکان است. برخی از کودکان مانند سایر هم سن و سال هایشان جنب و جوش ندارند و به نظر می رسد از نظر نیروی بدنی ضعیف هستند. این کودکان به فعالیت های بدنی علاقه ای ندارند و در حرکات شان کندی و بی حالی مشاهده می شود. اصطلاحا به این کودکان تنبل گفته می شود.

نشانه های تنبلی در کودکان

تصمیم گرفتن برای این کودکان بسیار سخت است. آن ها از تصمیم گرفتن عملا عاجرند و در ثبات قدم و اتمام کاری که به آن ها محول شده مشکل دارند. آن ها همچنین در تنظیم فعالیت در لحظه ی اکنون یا آینده ناتوان هستند و در شروع هیچ کاری پیش قدم نمی شوند. چنین کودکی باید از جنبه های مختلف مورد مراقبت قرار گیرد.

تنبلی در کودکان

تنبلی در کودکان

 همچنین درباره ی موضوع تنبلی در کودکان نکاتی را که در ادامه می آیند مدنظر قرار دهید. گاهی ممکن چنین کودکانی دارای مشکلاتی در غذذ درون ریز باشند. در این صورت باید او را به پزشک ارجاع دهیم. هرگز سعی نکنید از چنین کودکی یک فرد چابک و سریع بسازید چراکه او هرگز چنین فردی نخواهد شد و فشاری مضاعف را تجربه خواهد کرد و شما هم به عنوان والدین احتمالا با دیدن این واقعیت که نتیجه ای نگرفته اید، سرخورده و ناراحت خواهید شد.

برعکس، راه حل شما در این شرایط این است که او را به حال خود رها کنید تا با آهنگ آرام خود حرکت کند و پیش رود. این اطمینان را به شما می دهیم که هر چه قدر هم زمان انجام دادن کارهایش طولانی شود مهم نیست. مهم ترین نکته این است که شما عزیزان این فرصت را به فرزندان خود بدهید و فقط کیفیت کار نهایی برای تان مهم باشد، نه سرعت انجام آن.

مقایسه مخرب

هیچ وقت کارهای او را با یک فرد بزرگسال مقایسه نکنید چرا که مقایسه پایه و اساس عزت نفس ناسالم و تخریب شده است و به گفته ی دکتر ناتانیل براندن تقریبا همه ی مشکلات و اختلالات روانی ریشه در عزت نفس ناسالم دارد. این بچه ها معمولا به مادر وابستگی زیادی دارند و برای همین شما باید برنامه هایی را بچینید تا با پدر بیرون برود، بازی کند و به گردش و تفریح بپردازد. نیز بهتر است او را متوجه سازید که قرار است بیرون از خانه خودش گلیمش را از آب بیرون بکشد. از نظر فعالیت درسی او را رها نکنید بلکه با در نظر گرفتن پاداش های فوری او را به کار وادارید.