تیپ شخصیتی معشوق – با هر تیپ شخصیتی در روابط عاشقانه چطور کنار بیایم؟ ما در این مقاله قصد داریم به شما آموزش دهیم که چطور با مدل عشق ورزی پارتنر یا شریک عشقی خود کنار بیاید و تیپ شخصیتی معشوق خود را بهتر بشناسید!

 

دلسوز : افراد با تیپ شخصیتی دلسوز معمولاً افرادی خوش اخلاق و مهربان هستند و آنها را با نام بچه مثبت می شناسیم. آنها از بچگی خیلی مراقب رفتار و گفتار خود بوده اند. والدین این دست از افراد یا بیش از حد سخت گیر بوده اند و یا بسیار مراقب آنها بوده اند. آنها نمیتوانند حد و حدود دیگران را تعیین کنند و در نه گفتن به دیگران مشکل دارند. این افراذد تمام تلاش خود را می کنند که دیگران را از خود راضی نگه دارند و تاوان این رفتار خود را پرداخت می کنند. معمولا در مجادلات نمیتوانند خوب عمل کنند و همیشه از مجادلات اجتناب می کنند. برای اینکه با افراد اجتناب گر کنار بیایید به آنها بگویید که اشکالی ندارد اگر گاهی همه چیز بهم بریزد. به جای اینکه از آنها عصبانی شوید به آنها نشان بدهید که صداقت برای شما مهم تر از همه چیز است.

قربانی : شخصیت های قربانی عموماً در فضایی آزاردهنده و خشن رشد میکنند. آنها نمیخواهند توجه کسی را به خود جلب کنند. همیشه در پس زمینه حضور دارند. عموماً سازگار هستند و خود را با همه ی شرایط وفق میدهند، به همین دلیل خیلی سخت است که متوجه بشویم قربانی در حال رنجش است یا خیر. آنها عموماً با رفتارهای سمی کنار می آیند و پارتنرهایی را انتخاب میکنند که رفتارهای آزاردهنده شان را همیشه تکرار می کنند. برای کنارآمدن با شخصیت قربانی رفتارهای سرکوب شده ی او را تشویق کنید که بتواند بجای بازی کردن نقش قربانی میتواند بصورت مستقیم در مورد احساساتش صحبت کند. باید با او جوری رفتار کنید که احساس کند پیش شما جایش امن است.

کنترل گر: شخصیت گنترل گر همیشه می خواهد رئیس باشد و زود عصبانی می شود. این گروه از نوجوانی ذهنیتی سیاه و سفید را دنبال می کنند ( یعنی یا همه چیز خوب است یا بد و برای هیچ چیز حد وسط قائل نمی شوند). چه شما تحت کنترل باشید و چه خودتان کنترل گر باشید پارتنر شما ممکن است که رفتار شما را خیلی سخت و خودخواهانه ارزیابی کند، چرا که توقعات بالا دارند و در واقع حساس هستند. آنها از تهدید و ارعاب استفاده می کنند ولی از درون خودشان هم لطمه خورده اند. وقتی با یک کنترل گر در رابطه هستید نگذارید روی سر شما سوار شود. به رفتار سمی آنها را توجیه نکنید. سعی کنید در روابطتان با آنها میانه رو باشید. اجازه دهید بدانند که شما منبع درد و رنج آنها نیستید، بلکه خاطرات نابخشوده گذشته ی آنهاست که آنها را می آزارد.

شخصیت متزلزل: این دسته از افراد در خانه ای بزرگ شده اند که هیچ چیز در آنها قابل پیش بینی نبود. همیشه ترس از رها شدن دارند و از طرفی هم اشتیاق به ثبات داشتن دارند. این افراد در تمام عمر احساس می کنند کسی آنها را درک نمی کند. این افراد همیشه کمال گرا هستند و به دنبال نیمه گمشده ی خود می گردند. آنها توقع دارند هر بار به مشکلی برمیخورند پارتنر آنها به آنها راه و چاره را نشان دهد به جای اینکه روی پاهای خود بایستند. برای اینکه با شخصیت های متزلزل کنار بیاید به لحاظ احساسی از آنها حمایت کنید. به ناامیدی های آنها گوش کنید. از آنها سؤال کنید و کمک کنید که راه حل را پیدا کنند ولی به جای آنها تصمیم گیری نکنید. آنها در طول زمان خواهند فهمید که از آنچه فکر می کنند توانایی بیشتری دارند.

اجتناب گر ها : افراد با شخصیت اجتنابی مستقل هستند و به کسی نیاز ندارند. آنها برای فضا و آزادی خود ارزش زیادی قائل هستند . آنها چون حمایت و کمک کمی داشته اند به سرعت بالغ شده اند. آنها در رابطه مشکل اصلی شان این است که احساسات طرف مقابل خود را نادیده می گیرند و همدلی خاصی با طرف مقابل ندارند. این افراد  آنقدر خط قرمز برای طرف مقابل در نظر میگیرند که نزدیکی با آنها غیرممکن می شود. برای کنارآمدن با آنها هیچ وقت باورهای خود را به آنها تحمیل نکنید چون این کار باعث گوشه گیری بیشتر آنها میشود. اگر شما خیلی احساسی و تدافعی رفتار کنید دستپاچه می شوند پس اجازه دهید به آرامش برسند و هر وقت ذهنتان استراحت کرد هر دو با هم مسئله را حل کنید.

تیپ شخصیتی معشوق خود را بشناسید.