شکایت اصلی افرادی که همسر عصبانی و انتقادگر دارند این است که اکثر اوقاتی که راجع موضوعی صحبت میشه به جنگ و دعوا کشیده میشود و بحثمان نیمه تمام و یا حل نشده باقی میماند!

افراد انتقادگر همیشه به دنبال بهانه ای برای ترور شخصیت شما میگردند. در این مقاله سعی داریم راهکارهایی برای جلوگیری از دعوا به شما ارایه دهیم.

 

خلع سلاح همسر عصبانی و انتقادگر

خلع سلاح همسر عصبانی و انتقادگر_یکی از راه های جلوگیری از دعوا با کسی که مدام از شما انتقاد میکند “دور زدن انتقاد” است.

توجه هوشیارانه مولفه ی کلیدی دور زدن انتقاد است. هنگامی که همسرتان شروع به انتقاد کردن میکند سعی کنید در زمان حال به سر ببرید و به افکار و احساسات خودتان توجه کنید.

در زمان انتقاد همسران سعی کنید فقط شنونده باشید و خوب به سخنان همسرتان گوش کنید و برای نشان دادن واکنش اصلا عجله نکنید. سعی کنید نفس عمیق بکشید و در مقابل همسرتان حالت تدافعی نگیرید. از حمله ی متقابل با همسرتان اجتناب کنید.

گاهی احساس میکنید که سکوتتان باعث سو استفاده ی طرف مقابل شود یا اینکه احساس کنید که صحبت های همسرتان غیرمنصفانه است. اما باید توجه داشته باشید که حمله ی متقابل فقط به بدتر شدن اوضاع منجر میشود. اگر نمیتوانید پاسخ همسرتان را به آرامی  و با حفظ خونسردی بدهید، بهترین کار این است که فاصله بگیرید و خودتان را درگیر بحث نکنید.

برای جلوگیری از فرو رفتنتان به حالت دفاعی، بسیار مهم است که خونسردی خود را حفظ کنید. سعی کنید در واکنش به انتقاد همسرتان در دام عذرخواهی، توضیح اضافی، سرزنش و اتهام نیفتید.

در واکنش به همسرتان عجله نکنید و اجازه بدهید کمی زمان بگذرد. احساس های خودتان را نسبت به گفته های همسرتان بررسی کنید. اگر فکر میکنید عصبانی هستید یا اینکه ممکنه حرفی بزنید که بعدا پشیمان شوید، لحظه ای صبر کنید . به آرامی از همسرتان بخواهید که کمی به شما فرصت دهد. مثلا میتوانید اینگونه درخواستتان را مطرح کنید که:

(( حرف هایت را شنیدم، ولی قبل از هر پاسخی باید کمی فکر کنم چون من الان ناراحت و عصبانی هستم و ممکنه با صحبت هایم مشکل رو چند برابر کنم.))

اگر احساس میکنید که بدون عصبانیت و به آرامی میتوانید پاسخ همسرتان را بدهید باید قبل از هر چیزی مسیولیت آن بخش هایی از انتقاد همسرتان که درست است را بپذیرید. سپس توضیح دهید که با کدام قسمت از سخنان همسرتان مخالف هستید و فکر میکنید که صحبتشان غیر منصفانه یا نادرست است.

در ادامه مراحل دور زدن انتقاد را به صورت کلی توضیح میدهیم:

۱-سعی کنید در زمان حال بمانید و به افکار و احساساتتان در آن لحظه توجه کنید. سعی کنید مشکلات و دعواهای قبلی تان را وارد بحث الانتان وارد نکنید.

۲-به صحبت های همسرتان به طور دقیق گوش کنید. گاهی افراد فقط منتظرند که یک جمله را بشنوند و سریع حمله کنند. درست گوش نکردن به صحبت های همسر باعث ایجاد سوتفاهم و دعوا میشود.

۳-از واکنش سریع و حمله ی متقابل خودداری کنید.سعی کنید در موضع دفاعی قرار نگیرید.

۴-سعی کنید تشخیص دهید همسرتان دقیقا از چه چیزی ناراحت شده است.

۵- با آرامش به همسرتان واکنش نشان دهید.مسیولیت اشتباهاتتان را بپذیرید. اگر نمیتوانید آرامش خود را حفظ کنید ادامه ی صحبتتان را به زمان دیگری موکول کنید.

توجه داشته باشید که راه های مختلفی برای کنترل خشم خود و همسرتان وجود دارد برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید کتاب خلع سلاح همسر عصبانی و انتقادگر از میشل اسکین را مطالعه فرمایید. 

جهت مطالعه ی مطالب بیشتر از سایت ما اینجا کلیک کنید.