روان شناسی شادی

در این مقاله می خواهیم نگاه دقیق تری به موضوع روان شناسی شادی داشته باشیم. شادی در روان شناسی معمولا به عنوان کیفیتی فرار و گذرا در نظر گرفته می شود. معمولا آدم ها دوره های طولانی مدتی را سپری می کنند تا نهایتا اندکی شادی را در زندگی شان تجربه کنند. لحظه های شادی که قرار است زود به پایان برسند.

اما شادی دقیقا چیست؟ به گفته ی جی.کی. چسترتن نویسنده ی انگلیسی، شادی مانند مذهب یک راز است و بهتر است هیچ وقت به دنبال منطقی سازی آن نباشیم. شادی یک تجربه ی ذهنی است. چیزی که یک انسان را شاد می کند، ممکن است برای فرد دیگر ابدا رضایت بخش نباشد. اما از دید روان شناختی، برای فهمیدن شادی، باید بتوانیم آن را به صورت کمی بیان کنیم.

معمولا سه سطح برای شادی در نظر گرفته می شود:

۱. احساسات گذرا و کوتاه مدت از لذت و رضایت

۲. قضاوت هایی که درباره ی احساسات وجود دارند.

۳. معنای فراتری برای زندگی. رضایت و شکوفایی پتانسیل های فردی.

از دیدگاهی دیگر شادی را به چهار سطح تقسیم بندی می کنند:

۱. شادی حاصل از اشیای مادی

۲. شادی حاصل از مقایسه. بهتر بودن، بیشتر از دیگران مورد تحسین واقع شدن

۳. شادی حاصل از انجام دادن کار خوب برای دیگران و تبدیل کردن دنیا به مکانی بهتر

۴. شادی نهایی و عالی. رسیدن به آنچه که می خواهید.

روان شناسی شادی

روان شناسی شادی

پنج بُعد رفاه به شرح زیر است

۱. احساس مثبت

۲. اشتغال

۳. روابط

۴. معنا

۵. دستاوردها

شادی و شاد بودن یک هدف جهانی است. اما اثر شادی چیست؟ شاد بودن از این نظر معنا و اهمیت پیدا می کند که باعث می شود قدر زندگی را بیشتر و بهتر بدانیم. شادی برای سلامتی ما خوب است و افراد شاد سیستم ایمنی قوی تری دارند. آن ها نسبت به افراد غمگین و افسرده طول عمر بیش تری دارند. شادی باعث می شود در مدیریت استرس بهتر عمل کنیم. بیش تر مردم دوست دارند شاد باشند. برخی از آن ها اراده ی لازم برای زندگی را از دست داده اند. اما اکثریت مردم، به صورت آگاهانه یا ناخودآگاه، وارد فعالیت هایی می شوند که سطح خوشحالی و شادی آن ها را افزایش دهد. وقتی درباره ی شادی حرف می زنیم، درباره ی لذتی که افراد از زندگی می برند صحبت می کنیم. در واقع با انجام فعالیت های متنوع مانند پرداختن به خود و مراقبه، ورزش، خرید، کمک به دیگران و برقراری ارتباطات قوی با انسان ها می توان شادی بیشتری تجربه کرد.

بیش تر بخوانید: افسردگی