زیگموند فروید را به عنوان پدر علم روانکاوی می شناسند. با این که برخی افراد نظریه های او را افراطی و جنجال برانگیز می دانستند، با این حال زیگموند فروید یکی از تاثیرگذارترین نظریه پردازان در زمینه ی روان شناسی و روان کاوی در نظر گرفته می شود.

بیش از صد سال از زمانی که فروید نظریه های خود را انتشار داد می گذرد

و هنوز هم در نحوه اینکه ما درباره ی ذهن آدمی و شخصیت او چه دیدگاهی داریم، تاثیر فراوانی دارد. زیگموند فروید فرزند یک تاجر پشم و همسر دوم او بود. آن ها جیکوب و آملی نام داشتند. فروید در روز ششم ماه مه سال ۱۸۵۶ در امپراطوری اتریشی-مجارستانی و در شهر فرایبرگ به دنیا آمد. این شهر امروزه در جمهوری چک واقع شده است.

زیگموند بیش تر سال های زندگی را در وین سپری کرد و در سال ۱۸۸۶ در همان شهر ازدواج کرد. نام همسر او مارتا برنیز بود. آن ها صاحب شش فرزند شدند. دختر آنها آنا فروید هم به روان شناس صاحب سبک و بزرگی تبدیل شد. در سال ۱۹۰۹ فروید به ایالات متحده رفت تا درباره ی نظریات خود در دانشگاه کلارک در ماساچوست ارائه ای داشته باشد. این اولین ارائه ای بود که پدر روانکاری در خارج از وین برگزار می کرد.

زیگموند فروید

زیگموند فروید پدر روانکاوی

در این هنگام دکتر زیگموند فروید هم در میان روان شناسان و هم در میان مردمان عادی اسم و رسمی به دست آورده بود و بسیار مشهور شده بود. در سال ۱۹۳۲ و در سن شصت و هفت سالگی تشخیص بدخیمی فک برای زیگموند داده شد. البته این موضوع دلیل واضحی داشت و آن هم سالیان متمادی کشیدن سیگار توسط این شخصیت برجسته بود. در شانزده سال آینده سی عمل جراحی درمانی برای پروفسور زیگموند فروید انجام داده شد و بر این نکته شاهدی وجود دارد که برنامه ی PBS یا همان ادیسه ی علمی می باشد.

از کارهای مهم زیگموند فروید

می توان به اخذ مدرک پزشکی عمومی، اتمام دوره تخصصی روانپزشکی، ارائه ی نظریه هایی درباره ی نحوه ی تحلیل رویاها و نگاشتن کتابی تحت عنوان تعبیر رویا اشاره کرد. دکتر فروید همچنین درباره ی عقده ی ادیپ و عقده ی الکترا و عقده ی اختگی نظریه هایی را پرداخت. او همچنین درباره ی لغزش های کلامی نظریاتی را ارائه داد. زیگموند فروید در زمینه ی درمان از طریق گفتگو و نیز درمان تخصصی هیستری فعالیت های مثبت زیادی انجام داد. نام و یادش در زمینه ی روان شناسی همواره جاودان خواهد ماند.