یکی از مهم ترین مراحل زندگی افراد انتخاب همسر و شروع زندگی متاهلی می باشد. بسیاری از افراد در موقع انتخاب شریک زندگی دچار مشکل می شوند و یا از روی نا آگاهی انتخاب اشتباه می کنند، که متاسفانه باعث تغییر مسیر زندگیشان میشود.

یکی از مهم ترین مرحله برای انتخاب همسر به روش صحیح پرسیدن سوالات ضروری در روز خواستگاری می باشد.

ما در این مقاله سعی داریم برای شما توضیح دهیم که در مراحل آشنایی و یا روز خواستگاری چه سوالاتی بپرسید:

  • در مورد گذشته اش از او سوال کنید: آیا ایشان در خانواده ی متعارفی بزرگ شده است؟ آیا رابطه ی عاطفی خوبی با پدر مادرش داشته است؟ اگر پدر و مادر ایشان از یکدیگر جدا شده اند علت جدای آنها و شکستشان در زندگی چه بوده؟ طلاق والدینش چه تاثیری بر زندگی اش داشته است؟
  • اگر ایشان ناپدری یا نا مادری داشته است؟ از رابطه ی ایشان با ناپدری/ نامادریشان سوال کنید. آیا توانسته است با آنها رابطه ی خوبی بگیرد یا اینکه همیشه فضای متشنجی بین آنها حاکم بوده است!!!
  • در مورد دوران کودکی و نوجوانی او سوال کنید: آیا دوران شادی داشته است؟ آیا در آن دوران فردی اجتماعی بوده و دوستان زیاده داشته است یا اینکه دوستان زیادی نداشته؟ یا اینکه در پیدا کردن دوست همیشه مشکل داشته؟
  • در مورد روابطشان با خویشاوندانش سوال کنید: آیا اهل رفت و آمد خانودگی هستند؟ آیا دوستان خانوادگی دارند؟ آیا با اینکه شما دوستانی داشته باشید و گاهی به تنهایی با آنها وقت بگذرانید مشکلی دارد؟ و…
  • در مورد دیدگاه هایتان با یکدیگر صحبت کنید: برای شناخت دیدگاه های یکدیگر باید در مورد اعتقادات دینی، نژاد و فرهنگ، سیاست و… صحبت کنید.
  • در مورد اوقات فراغت خود، نحوه ی گذراندن آن ، نحوه ی برنامه ریزی برای سفر و مسافرت های دلخواهتان با یکدیگر صحبت کنید.
  • در مورد مسائل مالی و شغلی صحبت کنید: شیوه ی خرج و پس انداز، مدیریت مالی، مشکلات مالی، صداقت مالی و… صحبت کنید.
  • در مورد صمیمیت و مسائل جنسی با یکدیگر صحبت کنید. در مورد نحوه ی نشان دادن احساساتتان، گفتن (( دوستت دارم))  با یکدیگر صحبت کنید. آیا در رابطه ی جنسی فرد سرد مزاج یا گرم مزاجی هستید؟ اگر فانتزی خاصی در رابطه ی جنسی دارید باید مطرح کنید. در مورد انتظاراتتون در رابطه ی زناشویی و اهمیت آن در زندگیان صحبت کنید.
  • در مورد علایق تان، سبک زندگیتان، عادت هایی که در زندگیتان دارید، افراد مهم زندگیتان و خط قرمز هایتان در رابطه صحبت کنید.

و در مرحله ی آخر باید در مورد مراسم ازدواج صحبت کنید: سنت هایی که در مورد مراسم ازدواج دارید، نحوه ی برگزاری جشن، نحوه ی پذیرایی از مهمان ها، در مورد هدایا و حتی ماه عسل صحبت کنید و نظر یکدیگر را بپرسید.

در نهایت به خاطر داشته باشید که سوالات ضروری در روز خواستگاری جهت شناخت در مورد خلقیات و خانواده و میزان اتفاق نظرتان با یکدیگر است ولی جهت تصمیم گیری برای ازدواج کافی نیست. جهت  اطمینان از سلامت روان و بررسی بیشتر شما و طرف مقابل تان حتما برای مشاوره ی پیش از ازدواج به روانشناس مراجعه کنید.

جهت مطالعه مقالات دیگر ما اینجا کلیک کنید.