هیپنوتیزم و اثرات آن

هیپنوتیزم چیست؟ به راستی چرا اکثر افراد حس عجیب و دوگانه ای به این واژه دارند؟ بیش تر از دویست سال است که افراد بر سر تعریف دقیق هیپنوتیزم و اثرات آن اختلاف دارند. تعاریف گوناگونی در خلال سال ها برای این واژه پیشنهاد شده است. اما در این میان انجمن روان شناسی آمریکا هیپنوز را به این صورت تعریف می کند: “تعاملی همکارانه که در خلال آن شرکت کننده، به پیشنهادات هیپنوتیست پاسخ می دهد.” برخی می گویند هیپنوز حالتی روانی است که مشابه یک خواب بسیار سطحی می باشد. این عمل درمانی را در میان عموم مردم بیش تر برای خرافاتی که ساخته ی ذهن خودشان است می شناسند، مثلا این که در خلال هیپنوتیزم از افراد شرکت کننده اعمال غیرعادی یا مزخرف سر می زند.

با این حال اثبات شده است که هیپنوتیزم می تواند منافع درمانی و بالینی فراوانی برای فرد درمان جو از نظر کاهش سطوح درد و اضطراب داشته باشد. حتی پیشنهاد شده است که هیپنوتیزم می تواند نشانه ها و علائم فراموشی را کاهش دهد. حال ممکن است این سوال پیش بیاید که هیپنوتیزم دقیقا چگونه کار می کند؟

 ایده ی شما از هیپنوتیزم و اثرات آن

 هیپنوتیزم و اثرات آن

هیپنوتیزم و اثرات آن

اگر شما هم مشابه اکثریت افراد باشید، ممکن است تصویری از یک فرد حقه باز و بدذات به ذهن تان خطور کند که با حیله و نیرنگ و با استفاده از یک ساعت جیبی که به جلو و عقب تاب می دهد، شرایط هیپنوتیزم را فراهم آورده است! در واقع هیپنوز کم ترین شباهت را به این توصیفات دم دستی دارد. بر طبق گفته ی روان شناس جان کیلستروم، فرد هیپنوتیست فرد مراجع را هیپنوتیزم نمی کند بلکه در عوض، فرد هیپنوتیست به عنوان مربی یا معلمی عمل می کند که به فرد کمک می کند تا خود را به حالت هیپنوتیزم برساند. با این که برخی افراد هیپنوتیزم را به عنوان حالتی شمابه خواب توصیف می کنند، اما در واقع بهتر است هیپنوز را به عنوان حالتی از تمرکز بالا، تاثیرپذیری بالا از شنیده ها و فانتزی های شفاف و روشن توصیف نماییم.

افراد در حالت هیپنوتیک معمولا خواب آلوده به نظر می رسند اما در واقع هوشیاری آن ها از حد معمول بالاتر است. هیپنوز می تواند به عنوان بخشی از روند طرحواره درمانی مدنظر باشد. به علت فواید بسیار زیادی که هیپنوز می تواند در درمان بیماری های روانی داشته باشد، درمانگران آن را گزینه ی مناسب درمان می دانند.