کارل یونگ با نام کارل گوستاو یونگ یک روان شناس برجسته و تاثیر گذار است که رشته ی روان شناسی تحلیلی را بنیان گذاری کرد. کارل یونگ در روز بیست و ششم جولای ۱۸۷۵ متولد شد. کارل یونگ را برای تئوری ای که برای ناخودآگاه انسان ارائه کرد می شناسند.

دکتر یونگ بود که مفهوم ناخودآگاه جمعی را به میان آورد. این ناخودآگاه متعلق به همه ی آدمیان است. او همچنین توانست نوعی از روان درمانی را توسعه دهد که به آن درمان تحلیلی می گویند. او به مردم کمک می کرد تا ناخودآگاه خود را بهتر بشناسند و آن را درک نمایند. علاوه بر این یونگ را برای تئوری ای که درباره ی تیپ بندی شخصیت ها ارائه داد، می شناسند.مثلا او بود که مفاهیم درون گرایی و برون گرایی را پیشنهاد داد.

دکتر یونگ در سوئیس متولد شد. او فرزند یک کشیش بود و از همان سال های ابتدای کودکی بود که علاقه و کنجکاوی خاصی به کشف فضای درونی و روانی خود نشان داد.

کارل یونگ

کارل یونگ

در ابتدا دکتر کارل یونگ در رشته ی پزشکی تحصیل کردند.

ایشان در سال ۱۹۰۰ از رشته ی پزشکی فارغ التحصیل شدند. سپس در دانشگاه زوریخ به ادامه ی تحصیل در رشته ی روانپزشکی پرداختند و در سال ۱۹۰۳ با همسرشان خانم اما راشنباخ ازدواج کردند. آن ها تا زمانی که اما در سال ۱۹۵۵ درگذشت، با هم زندگی می کردند.

در دانشگاه زوریخ، یونگ با یک روان پزشک به نام اوژن بلولر کار می کرد که قرار بود در زمینه ی اسکیزوفرنیا مطالعه داشته باشد. دکتر یونگ برای پایان نامه اش بر موضوع فردی تمرکز داشت که ادعا می کرد یک مدیوم است. ما بین سال های ۱۹۰۵ تا ۱۹۱۳ دکتر کارل یونگ عضو هیئت علمی دانشگاه زوریخ بودند. ایشان همچنین در سال ۱۹۱۱، به همکاری با دیگران توانستند انجمن روان تحلیلی بین المللی را بنیان گذاری نمایند. در اوایل دهه ی ۱۹۰۰ بود که زیگموند فروید برای کارل یونگ تبدیل به یک دوست و معلم شدند. هم دکتر زیگموند فروید و هم دکتر یونگ علاقه مند به کشف ساختارهای ضمیر ناخودآگاه بودند.

ناخودآگاهی که خواه ناخواه رفتار آدمیان را تحت تاثیر خود قرار می دهد. با این حال یونگ و فروید در بسیاری از ابعاد این موضوع با هم اختلاف نظر داشتند. در نظریه ی روان شناسی، فروید بهای فراوانی برای سائق های جنسی قائل بود اما ذکتر یونگ این گونه فکر نمی کرد.

دکتر یونگ در روز ششم ژوئن ۱۹۶۱ از دنیا رفت.